Wały uprawowe

LogoJACEK / TYTAN

Wałowanie jest bardzo ważnym zabiegiem agrotechnicznym w znaczący sposób wpływający na jakość upraw oraz późniejszy urodzaj. Wały wyposażone są w pierścienie typu:

  • cambridge- przeznaczone do uprawy posiewnej – ø 450, 500, 530, 600 mm
  • crosskill – przeznaczone do kruszenia brył na polach – ø 510 mm
  • campbell – przeznaczone do typowego zagęszczenia po orce – ø 700 30° mm

Bezpośrednimi korzyściami ze stosowania wałów: wyrównanie pola i rozbicie brył; polepszenie kontaktuEXPOM - Jacek nasion z glebą, co wpływa w znaczący sposób na równomierność wschodów; zatrzymanie wilgoci; redukcja erozji gleby; polepszenie struktury gleby.

Wały JACEK oraz TYTAN można z powodzeniem stosować do uprawy pożniwnej w celuEXPOM - Tytan przyśpieszenia procesu gnilnego słomy i resztek pożniwnych oraz kiełkowania rozsypanych nasion, w tym nasion chwastów. Maszyny tę stosowane są także na użytkach zielonych.

MAXIMUS

Wały uprawowe MAXIMUS to nowoczesna maszyna rolnicza, w której zastosowano najnowsze rozwiązania techniczne poparte konsultacjami z placówkami naukowymi oraz rolnikami z całej Europy. Wały mogą być wyposażone w pierścienie typu:

  • cambridge – przeznaczone do uprawy posiewnej – ø 450, 500, 530 mm
  • crosskil – przeznaczone do kruszenia brył na polach – ø 510 mm

Bezpośrednimi korzyściami ze stosowania wałów: wyrównanie pola i rozbicie brył; polepszenie EXPOM - Maximuskontaktu nasion z glebą, co wpływa w znaczący sposób na równomierność wschodów; zatrzymanie wilgoci; redukcja erozji gleby; polepszenie struktury gleby. Wały MAXIMUS można z powodzeniem stosować do uprawy pożniwnej w celu przyśpieszenia procesu gnilnego słomy i resztek pożniwnych oraz kiełkowania rozsypanych nasion, w tym nasion chwastów. Maszyny tę stosowane są także na użytkach zielonych.

PROGRES

PROGRES to seria wałów uprawowych pracujących tylko na przednim TUZ-ie ciągnika, przeznaczonych do zagęszczania podglebia i wyrównania pola bezpośrednio przed albo w czasie siewu. Przy wyborze wału wyposażonego w pierścienie typu campbell należy także zwrócić uwagęEXPOM - Progres na kąt ostrza. Kąty ostrzy dobiera się według rodzaju uprawianej gleby. Na przykład pierścienie o średnicy 700 mm mają kąty 30 i 45°. Na glebach średnich, ciężkich i mieszanych stosujemy pierścienie z kątem ostrza 30°, a na glebach lekkich z kątem ostrza 45°. Wał PROGRES najczęściej łączy się z agregatami uprawowymi lub uprawowo-siewnymi.

UNIWERSAL / UNIWERSAL BIS

UNIWERSAL to rodzina wałów uprawowych, zawieszanych, która może współpracować zEXPOM - Uniwersal ciągnikiem zarówno na przednim jak na tylnym trzypunktowym układzie zawieszania. Bezpośrednimi korzyściami ze stosowania wałów: wyrównanie pola i rozbicie brył, polepszenie kontaktu nasion z glebą, co wpływa w znaczący sposób na równomierność wschodów, zatrzymanie wilgoci, redukcja erozji gleby, polepszenie struktury gleby.

Typy pierścieni:

  • Cambridge ø 450, 500, 530, 600 mm
  • Crosskil ø 510 mm
  • Campbell ø 700 mm – UNIWERSAL BIS

TERCETEXPOM - Tercet

Wał TERCET (Cambridge, Crosskill) przeznaczony jest do zagęszczania wierzchniej warstwy gleby bezpośrednio po orce, przed siewem lub po siewie oraz tworzenia jej gruzełkowatej struktury. Szczególnie przydatne są na glebach zwięzłych, ilastych gdzie znakomicie rozdrabniają wyorane skiby, grudy – jednocześnie zagęszczają i wyrównują wierzchnią warstwę gleby. Dzięki specjalnemu profilowi pierścienie wału wnikają w glebę i powodują jej powierzchniowe zagęszczenie.

Typy pierścieni:

  • Cambridge ø 450, 500, 530, 600mm
  • Crosskill ø 510 mm